zimne dłonie

Czy wolisz cały czas podkręcać ogrzewanie o stopień? Czy po godzinie spędzonej przy biurku masz już zimne ręce? A czy wolisz zaciskać dłonie wokół kubka z herbatą, by je rozgrzać? Nie jesteś jedyny. Badania pokazują, że 31% kobiet i 6-7% mężczyzn regularnie cierpi z powodu zimnych dłoni. 

Oczywiście chcesz wiedzieć, jak się tego pozbyć jak najszybciej. Najpierw jednak opowiemy Wam nieco więcej o jego powstaniu i przyczynie. Kto wie, być może cierpisz na chorobę podstawową, w końcu lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jak powstają zimne dłonie?

Zimne ręce czy zimne stopy, to wszystko ma związek ze słabym krążeniem. Że zmniejszony dopływ krwi może być spowodowane zaburzeniami naczyniowymi, reumatycznymi lub tarczycy, do en choroby autoimmunologicznej lub do objawu Raynauda. W większości przypadków jednak nie ma nic złego i po prostu cierpisz na słabe krążenie, ponieważ jest zimno. 

Rzeczywiście, kiedy jest zimno, pierwszą reakcją organizmu jest ochrona ważnych organów, takich jak serce i płuca, a więc utrzymanie ich w cieple. Niestety, odbywa się to kosztem przepływu krwi do reszty ciała, a zauważasz to najpierw w kończynach, czyli palcach u rąk i nóg .

Dlaczego zawsze tak szybko marznę?

Właśnie powiedzieliśmy ci, że przepływ krwi odgrywa dużą rolę. Jeśli krew jest pompowana prawidłowo, nie będziesz cierpiał z powodu zimnych palców. Ale dlaczego jedni mają pogorszone krążenie, a inni dobre? W pierwszej kolejności ma to związek z tym, czy jest się mężczyzną czy kobietą. Kobiety rzeczywiście są bardziej skłonne do przeziębień.

Dlaczego mężczyźni i kobiety zawsze kłócą się o termostat? Istnieje ku temu ważny ewolucyjny powód. Kobiety są zaprogramowane do odczuwania zimna w inny sposób i właśnie dlatego.

Badania pokazują, że idealna temperatura pracy dla kobiet wynosi od 24 do 25 stopni, natomiast dla mężczyzn od 21,5 do 22,5 stopnia. Przyczyną są różne hormony i budowa ciała. Chcesz wiedzieć, jak to jest? Następnie sprawdź zakładki poniżej. Znajdziesz też inne możliwe powody, dla których masz skłonność do zimnych rąk.

Powoduje zimne ręce

RÓWNOWAGA HORMONALNA

poziom estrogenu kobietaPo pierwsze, kobiety mają inne hormony niż mężczyźni. Hormon estrogen sprawia, że naczynia włosowate są bardziej wrażliwe na temperaturę. Dlatego w trakcie cyklu, w pewnych okresach częściej doświadczasz zimnych dłoni. Menopauza nie jest czymś, na co kobiety zazwyczaj czekają z niecierpliwością, ale jest mały plus: ponieważ twoje ciało produkuje około 60% mniej estrogenów po menopauzie, będziesz mniej cierpieć z powodu przeziębienia.

BUDOWA CIAŁA

mięśnie mężczyzna kontra kobietaMięśnie to ostateczne wewnętrzne ogrzewacze. Mięśnie spalają tłuszcze i cukry wydzielając ciepło. Im więcej mięśni → tym więcej spalania → więcej ciepła. Mężczyźni mają pod tym względem generalnie przewagę; z natury mają większą masę mięśniową niż kobiety.

A co z twoim procentem tłuszczu? Powiedziałbyś, że tłuszcz izoluje, a więc sprawia, że jest Ci mniej zimno. W pewnym stopniu jest to prawda, a cienka warstwa tłuszczu z pewnością pomaga zatrzymać ciepło ciała. Jednak tłuszcz nie działa na ciepło, więc kluczem jest jeszcze zwiększenie tej masy mięśniowej. Poza tym nie masz co liczyć na dodatkowy tłuszcz dla ciepłych rąk, bo nie ma go w palcach.

RUCH

ćwiczenia na siłowniTwoje ciało jest stworzone do ruchu. W dzisiejszych czasach coraz częściej i dłużej siedzimy nieruchomo za wszystkimi swoimi urządzeniami. Do pracy przy komputerze, do rozrywki na tablecie, telefonie czy telewizorze. A może w wolnym czasie lubisz poczytać książkę lub wylegiwać się w te piękne letnie dni. Wszystko nic złego w tym, ale to nie przynosi korzyści twojemu krążeniu.

Może i Ty zacząłeś poruszać się mniej niepostrzeżenie? Jeśli tak, to 1 czy 2 godziny na siłowni nie pomogą.

Ważne jest, aby w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami, jak najwięcej ćwiczyć. Spróbuj jeździć do pracy rowerem, jeśli możesz, wstawaj regularnie, aby przejść się wokół bloku, nawet jeśli jest to do czajnika, weź schody zamiast windy, zrób to rutyną, aby przejść wokół bloku podczas przerwy na lunch lub po obiedzie.

NIEDOBÓR SNU

kobieta z brakiem snuTwoje ciało ochładza się, gdy nadchodzi czas, by pójść spać. Czy śpisz za mało i jesteś przemęczony? Więc wtedy często będzie ci zimno. Dlaczego właściwie schładzasz się, gdy jesteś zmęczony?

To jest poręczna sztuczka twojego ciała. Twoje ciało mówi ci wtedy, żebyś znalazł ciepłe miejsce do odpoczynku. A to ciepłe miejsce jest ważne, bo podczas snu ciepło z wnętrza ciała próbuje znaleźć drogę na zewnątrz. To przechodzi przez twoją skórę. W związku z tym przepływ krwi do skóry znacznie zwiększa się podczas snu. Gdybyś spał w zimnym otoczeniu, Twój organizm mógłby się zbytnio wychłodzić. Najlepsze jest spanie pod ciepłym kocem w chłodnym otoczeniu ze świeżym powietrzem.

Nie potrafisz dobrze spać? Następnie sprawdź poniższe wskazówki, aby poprawić swój sen, wypoczęte ciało i tym samym ciepłe ręce:

 • Nie da się zasnąć wygodnie z zimnymi dłońmi i stopami, weź ciepłą kąpiel przed snem, zabierz do łóżka butelkę z gorącą wodą, użyj skarpetek elektrycznych lub koca elektrycznego.   
 • Przyjmij tabletkę magnezu 2 godziny przed snem, szczególnie w okresie stresu i większych obciążeń organizmu możesz na tym bardzo skorzystać.
 • Rób regularne, krótkie przerwy w ciągu dnia.
 • Stosuj delikatną, miękką maskę do spania. Nie dość, że pomaga to zablokować światło, to jeszcze delikatny ucisk na oczy jest miły.
 • Używaj zatyczek do uszu, np. drobnych miękkich kulek z wosku.
 • Czy śpicie w jednym łóżku? Używaj osobnej kołdry dla każdego, aby nie budzić się przy wzajemnym podrzucaniu i obracaniu.
 • Przed snem przeczytaj relaksującą książkę i fantazjuj, jak historia kończy się dalej, gdy zasypiasz. W krótkim czasie znikniesz.
 • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne przed snem, twoje ciało poczuje się spokojniejsze, gdy trochę się rozciągniesz i napniesz mięśnie.
 • Posłuchaj medytacji lub włącz kojącą muzykę do snu. Wszystkie można znaleźć na Youtube.

porady dotyczące spania

ZJAWISKO RAYNAUDA

objaw choroby RaynaudaTypową cechą zjawiska Raynaudazimne dłonie i stopy. W wyniku nagłego skurczu naczyń krwionośnych (wywołanego przez zimno, stres lub pewne emocje) zmniejsza się przepływ krwi w organizmie.

Twoje dłonie i stopy są na samych końcach układu krążenia, więc organizm ma największe problemy z dotarciem krwi aż do palców u rąk i nóg.  

W chorobie Raynauda palce u rąk i nóg najpierw stają się białe, potem niebieskie, a następnie fioletowe lub czerwone. Możesz wykonać autotest Raynauda, aby sprawdzić, czy możesz mieć tę chorobę.

TARCZYCA

tarczycaNajczęstszym objawem niedoczynnej tarczycy są problemy z ciśnieniem krwi. Zmniejszone krążenie krwi oznacza, że zimne ręce szybko dadzą o sobie znać. Przyczyna może być dziedziczna, ale rolę może odgrywać również stres, dieta awaryjna lub niedobór niektórych witamin i minerałów.

Czy oprócz zimna cierpisz również na łamliwe paznokcie, suchą skórę, (łagodne) nastroje depresyjne, bóle stawów, słaby sen i niezdolność do szybkiego myślenia i działania? Wtedy ważne jest, aby dać telefon do lekarza pierwszego kontaktu.

NIEDOBÓR ŻELAZA

żywność z żelazemŻelazo zapewnia produkcję hemoglobiny, czyli substancji, która z kolei zapewnia produkcję czerwonych krwinek. I tak, czerwone krwinki są ważne, bo przenoszą tlen we krwi. Jej niedobór może powodować różne objawy. Głównym z nich jest zmęczenie, ale możesz też widzieć bladość, cierpieć na duszności, kołatanie serca oraz zimne dłonie i stopy.

Jedna na pięć kobiet, które miesiączkują, cierpi na anemię. Zwróć więc baczną uwagę na swoją dietę. Żelazo znajduje się głównie w mięsie i rybach, więc dla wegetarian i wegan szczególnie ważne jest, aby obserwować swoje spożycie żelaza. Jedz dużo roślin strączkowych, orzechów, syropu jabłkowego i warzyw takich jak szpinak, jarmuż, buraki, szparagi, brokuły i rukola. Witamina C poprawia wchłanianie żelaza, wapń hamuje wchłanianie żelaza. Dlatego kawałek owocu z posiłkiem to dobry pomysł!

NIEDOBÓR WITAMINY B12

witaminy

Witamina B12 pomaga również w tworzeniu czerwonych krwinek. Niedobór B12 może powodować wszelkiego rodzaju nieprzyjemne objawy, takie jak ogólne zmęczenie, problemy z równowagą, trudności z koncentracją, mrowienie, a czasem zimne dłonie i stopy.

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. A więc mięso i ryby, ale także jajka i mleko. B12 występuje również w suszonych wodorostach i algach, ale ta odmiana nie jest łatwo przyswajalna przez organizm.

Tak więc dla wegetarian i wegan przyjmowanie dodatkowo B12 jest koniecznością.

Rozwiązanie dla zimnych dłoni

Współczujemy Ci, to nie jest zabawa cierpiąc często na zimne ręce. Dlatego też wymieniliśmy dla Ciebie najlepsze rozwiązania i wskazówki. Jesteście gotowi? Nadchodzą:

5 najlepszych porad dla ciepłych rąk

1. Ruszać się!

Nie wszystko co brzmi prosto jest proste, ale w tym przypadku tak jest. Twoje ciało jest stworzone do ruchu i liczy się każdy ruch. Czy musisz długo siedzieć przy biurku? Regularnie wstawaj i przejdź się na spacer lub wykonaj kilka ćwiczeń, co również sprzyja oczyszczeniu głowy.

2. Pracuj nad swoją masą mięśniową

A jeśli zaczniesz więcej ćwiczyć, pamiętaj, że dzięki wzmocnieniu treningu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: nie tylko będzie ci cieplej w danym momencie, ale także im więcej masy mięśniowej tym większe spalanie (a więc ciepło) zachodzące w Twoim ciele, nawet w stanie spoczynku.

3. Zainwestuj w parę rękawic elektrycznych

Większość porad dotyczących ciepłych rąk nie działa na krótką metę. Ale ten tak. Aby uzyskać natychmiastowo ciepłe dłonie , zainwestuj w świetną parę ogrzewanych rękawic. Naciśnij przycisk i w ciągu 30 sekund będziesz cieszyć się pysznym, kojącym ciepłem. Chcesz wiedzieć więcej? To czytaj dalej szybko poniżej tej listy.

4. Se över ditt kostintag

Upewnij się, że Twoja dieta zawiera wystarczającą ilość żelaza i B12. Substancje te zapewniają produkcję czerwonych krwinek, a więc są bardzo ważne dla transportu tlenu we krwi. A w ostateczności za ciepłe ręce.

5. Sov mycket och gott…

En utvilad kropp är varmare, så se till att lägga dig i tid och ta på dig ett par strumpor med värmefunktion, en god natts sömn gör underverk! Vill du veta mer? Läs mer om förhållandet mellan att frysa och att vara trött i denna bloggartikel.

Podgrzewane rękawicehttp

Nigdy o tym nie słyszałeś? Może to być prawda, ponieważ ten produkt nie istnieje zbyt długo. Dzięki ulepszonym metodom inżynieryjnym , możliwe jest teraz wbudowanie bardzo elastycznych, cienkich przewodników ciepła w rękawice, zapewniając potężne ciepło przy najcieńszej możliwej baterii.

Są więc cudownie wygodne i bardzo łatwe w użyciu. Naciśnij przycisk i w ciągu 30 sekund rękawica jest rozgrzana. Przewodniki ciepła znajdują się nad każdym palcem i na grzbiecie dłoni.

Dzięki temu podczas noszenia rękawicy można bez obaw chwytać wszystko, bez obawy, że coś się złamie.

Czy podgrzewane rękawice są tylko dla narciarzy? Nie, zdecydowanie nie. W naszym asortymencie znajdziesz specjalne cienkie rękawice, które idealnie sprawdzą się w domu i wokół niego. Noś je na przykład podczas oglądania ulubionego serialu, podczas sprzątania czy podczas spaceru. Te cienkie rękawiczki mogą być również używane jako podkłady pod własne rękawiczki.

Podgrzewane rękawice wewnętrzne HeatPerformance® INDOOR

719,00

Ultra cienkie rękawice HeatPerformance® do użytku w pomieszczeniach, z wygodnej miękkiej i elastycznej tkaniny.

 • Oznacza to zrelaksowaną przyjemność w ciepłych dłoniach podczas wieczornego wylegiwania się na kanapie.
 • Lub załóż je podczas zasłużonej przerwy, którą możesz od teraz zabrać na zewnątrz . W ogrodzie lub na balkonie możesz cieszyć się wiosennym lub jesiennym słońcem bez zmarzniętych dłoni .
 • Możesz również używać tych cienkich rękawiczek jako podgrzewanych rękawiczek pod własnymi rękawiczkami .
 • Cienki materiał pozwala swobodnie poruszać palcami i nie krępuje .
 • Ponieważ przewodniki ciepła znajdują się na zewnątrz, możesz chwytać i podnosić wszystko w tych rękawicach, nie martwiąc się o uszkodzenie rękawicy.

Masz wątpliwości? Dodaj do porównania

SKU: GLOVE-HP-INDOOR Kategoria: Tag:
Dowiedz się więcej

Podgrzewane rękawiczki HeatPerformance® THIN

Original price was: zł719,00.Current price is: zł575,20.

Wszechstronne podkoszulki HeatPerformance® z komfortowo miękkiego i elastycznego materiału.

 • Użyj tych podgrzewanych rękawic pod własne rękawice narciarskie lub motocyklowe.
 • Na zewnątrz nie jest wystarczająco zimno na grube wyściełane rękawiczki? Następnie noś je jak zwykłe cienkie rękawiczki.
 • Może być również Może być niego, na przykład dla osób z chorobą Raynauda.
 • Cienki materiał pozwala na swobodny ruch palców i nie ogranicza Cię.

Masz wątpliwości? Dodaj do porównania

Dowiedz się więcej

Podgrzewane rękawiczki rowerowe HeatPerformance® ALLROUND

729,00

Jesienią na rowerze, na rowerze górskim czy zimą na rowerze, wiosną zaczerpnąć świeżego powietrza, ale trochę za zimno? Wtedy oczywiście nie chcesz nosić grubych rękawic. Dlatego zaprojektowaliśmy te wszechstronne, elastyczne rękawice o doskonałej przyczepności i cienkiej baterii. Naciśnij przycisk, a w ciągu 30 sekund poczujesz ciepło rozchodzące się wokół palców i grzbietu dłoni, do 65ºC w najwyższym ustawieniu.

 • Wykonane z mieszanki TPU i neoprenu; optymalnie chroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią.
 • Jeśli nadal chcesz go używać w przenikliwym mrozie, noś je pod własnymi zimowymi rękawiczkami.
 • Również bardzo ładne: górna część kciuka i palca wskazującego wykończona jest przewodzącą tkaniną na ekran dotykowy, dzięki czemu możesz obsługiwać smartfon w rękawiczkach!

Masz wątpliwości? Dodaj do porównania

Dowiedz się więcej

Dla rowerzystów, osób jeżdżących na skuterach, rowerzystów górskich, golfistów, jeźdźców konnych, turystów i wędkarzy opracowaliśmy kilka grubszych rękawic.

Podgrzewane rękawiczki HeatPerformance® NATURE koniak

829,00

Luksusowe rękawiczki HeatPerformance® w chłodnym koniakowym kolorze. Dzięki tym podgrzewanym rękawiczkom masz nie tylko cudownie ciepłe dłonie, ale także wystarczającą przyczepność, swobodę ruchów i piękny dodatek, który uzupełni Twój strój. Bo oko też czegoś chce. : )

 • Z pięknie miękkiej i wytrzymałej skóry koziej.
 • Wystarczy nacisnąć przycisk, aby cieszyć się kojącym ciepłem wokół palców i grzbietu dłoni w ciągu 30 sekund, do 65ºC w najwyższym ustawieniu.
 • Idealna rękawica na zimowy spacer po plaży lub w lesie oraz idealna rękawica do jazdy konnej.

Masz wątpliwości? Dodaj do porównania

Dowiedz się więcej

A na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe lub dla motocyklistów wybierz nasze rękawice HeatPerformance PRO, najgrubsze rękawice, które zapewnią Ci ciepło nawet przy -25 stopniach.

Chcesz wiedzieć więcej o naszych ogrzewanych rękawicach? Na tej stronie znajdziesz schemat poglądowy właściwości na rękawicę: cechy naszych ogrzewanych rękawic.