Zimne stopy

Nie ma nawet zimy, a ty cierpisz z powodu zimnych stóp. Rozpoznawalny? To może zaoferować ci trochę komfortu, ale z pewnością nie jesteś jedynym, który się z tym zmaga. Badania pokazują, że co najmniej 30% kobiet cierpi na to regularnie, w porównaniu do 6-7% mężczyzn.

Zimne stopy to zazwyczaj niegroźna dolegliwość. Ale jest to denerwujące. W ciągu dnia nie czujesz się w pełni sprawnie i komfortowo w swojej skórze. Cicha  i spokojna praca przy biurku, spokojna jazda na rowerze lub samochodem,  rozkoszowanie się książką na kanapie. Pożegnaj się z “Cicha, Spokojna and Rozkoszowanie się”. I niech to będą właśnie te czynniki, które przyczyniają się do przyjemności i szczęścia we wszystkich codziennych czynnościach. Nie tylko w ciągu dnia może to bardzo przeszkadzać, zimne stopy mogą również przeszkadzać w zasypianiu podczas snu.

I tak, gdy masz zimne stopy, zimno często przenosi się na resztę ciała. Raz zimno i nie rozgrzewa się tak po prostu. Najwyższy czas rozgrzać te oblodzone stopy!

Zanim przejdziemy do wskazówek, zanurzmy się w pochodzeniu zimnych stóp i ich przyczynie. Ważne, bo jeśli uda się zlikwidować przyczynę, to od razu mamy rozwiązanie na objawy.

Jak dochodzi do powstania zimnych stóp?

Przy temperaturze 30°C nie będziesz cierpiał z powodu zimnych stóp. Zatem przyczyną jest niska temperatura otoczenia, a co za tym idzie spadek temperatury ciała. Kiedy temperatura ciała spada, naczynia krwionośne w skórze kurczą się, aby zminimalizować utratę ciepła, utrzymując ważne organy, takie jak serce, płuca i nerki, miłe i ciepłe. Niestety, u niektórych osób naczynia krwionośne kurczą się tak bardzo, że zmniejsza się przepływ krwi do rąk i nóg, a szczególnie kłopotliwy jest przepływ krwi do krańców ciała – czyli dłoni i stóp.

Zwróć tylko uwagę, czy masz zimne dłonie lub stopy? Często pozostawia to zimne ręce lub nogi w różnym stopniu, ale brzuch i plecy zawsze pozostają miłe i ciepłe. Bardzo fajnie, że Twoje ciało jest tak ładnie zestrojone sprawnie. Ale nie zawsze jest to przyjemne.

Więc zaczyna się od tej temperatury otoczenia. Badania wykazują, że najlepsza temperatura pracy dla kobiet to 24°C – 25°C, w porównaniu do 21,5°C – 22,5°C dla mężczyzn. Nic dziwnego, że często jest nam zimno. Aleuh…dlaczego w ogóle jest taka duża różnica między kobietami a mężczyznami?

Oto dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na zimne stopy

Zawsze masz zimne stopy? Chyba jesteś kobietą. W porównaniu z mężczyznami, kobiety lepiej radzą sobie z transportem krwi do narządów życiowych, ale otrzymują mniej krwi do kończyn ciała, takich jak palce, stopy, ale także czubek nosa. Jak to?

Tłuszcz utrzymuje ciepło: fakt czy bajka?

Kobiety mają zazwyczaj wyższy procent tłuszczu niż mężczyźni, a badania pokazują, że szczuplejsze kobiety bardziej cierpią z powodu przeziębienia niż te z wysokim BMI. Jeden i jeden to dwa, dlatego wiele osób wyciąga wniosek, że procentowa zawartość tłuszczu odgrywa dużą rolę przy niskich temperaturach. Natomiast palce u rąk i nóg praktycznie nie zawierają tłuszczu. Więc… jak to możliwe? Czy tłuszcz naprawdę odgrywa tak dużą rolę, jak mogłoby się wydawać, i czy rzeczywiście mądrze jest najeżdżać na szafki kuchenne, aby utrzymać ciepłe stopy?

Odłóż tego Marsa; przykro nam, że cię rozczarowaliśmy. Jedyne ciepło, jakie daje, to ćwiczenie polegające na chodzeniu do szafki. Dzieje się tak dlatego, że to nie procentowa zawartość tłuszczu, ale nasza masa mięśniowa działa jak grzejnik ciała. Mięśnie w ciągu dnia spalają cukry i tłuszcze, uwalniając ciepło. Kobiety naturalnie mają mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni, co stawia je w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o utrzymanie wewnętrznego termostatu na właściwym poziomie. Przy okazji, warstwa tłuszczu ma pewną wartość izolacyjną, ale tkanka tłuszczowa znajduje się głównie wokół organów, a nie w dłoniach i stopach.

I jeszcze jeden powód, że to kobiety rozgrzewają swoje lodowe bryłki w łóżku do ciepłych nóg swojego męskiego partnera, a nie odwrotnie. To wyłącznie ich hormony. Hormon żeński estrogen reguluje zewnętrzne cienkie naczynia krwionośne, zwane również naczyniami włosowatymi. Podczas cyklu zmienia się poziom hormonów. Wysoki poziom estrogenów sprawia, że naczynia włosowate są bardziej wrażliwe na temperaturę. Mały zastrzyk energii: po menopauzie organizm wytwarza około 60% mniej estrogenów, a Ty będziesz mniej narażona na przeziębienie.

Co powoduje zimne stopy?

Widzieliśmy już, że Twoje hormony i masa mięśniowa mają znaczący wpływ na temperaturę Twojego ciała. Mimo wszystko dobrze jest sprawdzić, czy mogą być inne przyczyny, dzięki czemu można ukierunkować rozwiązanie swoich problemów.

ZESPÓŁ PŁOMIENIA

Nigdy o tym nie słyszałeś? To może być prawda. Jest to stosunkowo nowo zdefiniowane schorzenie, które występuje głównie u szczupłych, wysportowanych i często wysoko wykształconych kobiet. Jest to przeciwieństwo zespołu metabolicznego. Zwiększona reakcja układu krążenia na bodźce – takie jak zimno, emocje, stres, hałasy – może powodować zimne dłonie i stopy. Osoby te są również bardziej wrażliwe na ból, leki, kofeinę, dźwięki i zapachy oraz często źle sypiają. Zespół płomieni nie jest groźny, ale może powodować duży dyskomfort. Zadbaj o siebie, unikaj nadmiernego stresu, wybierz spokojny sport (np. jogę) i nie przesadzaj ze sportami kardio. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W Holandii jest jeszcze mało na ten temat, ale ta szwajcarska strona ma jasne informacje w języku angielskim i niemieckim: http://www.flammer-syndrome.ch/. I nurkować prawo do wskazówek na dole tej strony, aby rozwiązać swój problem zimnych stóp.

Niskie ciśnienie krwi może również spowodować, że szybko będziesz cierpieć z powodu zimnych dłoni i stóp. Jak sprawdzić, czy cierpisz na niskie ciśnienie krwi? Można się o tym łatwo przekonać za pomocą ciśnieniomierza, każdy lekarz pierwszego kontaktu ma je w swoim gabinecie.

Główną przyczyną niskiego ciśnienia krwi jest sytuacja, gdy organizm w szybkim tempie traci dużo płynów, a te nie są w porę uzupełniane. Dlatego, szczególnie podczas ćwiczeń, pamiętaj, aby pić dużo wody w ciągu dnia. Ma to nie tylko korzystny wpływ na ciśnienie krwi, inne narządy, w tym skóra, też Ci za to podziękują!

ODMROZENIA

odmrożeniaZnany również jako pernion. Czy byłeś na zewnątrz w zimnie i twoje stopy zaczynają swędzenie i pieczenie lub ból po tym, to są szanse, że masz chilblains. W tym przypadku krew nie dopływa prawidłowo do stóp i palców, a skóra staje się czerwona lub niebiesko-czerwona, a następnie puchnie i ulega zapaleniu. Mogą to być pęcherze i rany. Niestety, nie da się wiele zrobić z liszajem, objawy ustąpią same, ale niestety może to trwać całą zimę, a liszaje mogą wracać co roku. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc zapewnij sobie dużo ruchu i utrzymuj te stopy miłe i ciepłe!

OBJAW CHOROBY RAYNAUDA

Choroba RaynoudaZwana również chorobą Raynauda. Ponieważ tętnice kurczą się zbyt szybko, przepływ krwi do rąk i stóp ustaje. Twoje palce u rąk lub nóg najpierw stają się białe, potem niebieskie, a następnie czerwone. Szacuje się, że aż 15% kobiet i 1% mężczyzn cierpi na objaw Raynauda w mniejszym lub większym stopniu. Ta choroba jest zwykle nieszkodliwa, więc najlepszą radą jest utrzymywanie stóp w jak najcieplejszym stanie poprzez noszenie grubych skarpet i wystarczającą ilość ruchu.

Przeczytaj więcej o chorobie Raynauda tutaj.

TARCZYCA

tarczycaMoże być tak, że Twoja tarczyca pracuje zbyt wolno, po prostu trudnym słowem nazywa się to również niedoczynność tarczycy. Oprócz zimnych dłoni i stóp, jeśli cierpisz również na zmęczenie, bladość skóry, ponure nastroje lub wypadanie włosów, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i dowiedzieć się, czy możesz mieć niedobór hormonów tarczycy.

BRAK WITAMIN I MINERAŁÓW

witaminy

Zawsze cierpisz z powodu zimnych dłoni i stóp? Następnie sprawdź sam, czy dostarczasz sobie wystarczającą ilość witamin i minerałów.

Żelaza

Niedobór żelaza jest również powszechnie spotykany u osób, które są wegetarianami. Poziom żelaza u kobiet jest średnio niższy niż u mężczyzn, dlatego szczególnie wskazane jest, aby kobiety dbały o dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza. W rzeczywistości, niedobór żelaza może prowadzić do anemii, ponieważ mniej hemoglobiny jest produkowane w twoich czerwonych krwinkach. A to z kolei może prowadzić do zimnych dłoni i stóp oraz m.in. zmęczenia, bladości i zawrotów głowy.

Magnez

Magnez wspomaga między innymi metabolizm energetyczny i odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Niedobór może prowadzić do wielu różnych objawów, w tym zimnych dłoni i stóp, a także napiętych mięśni, senności, drażliwości, niskiego libido i migren. Czy wiesz, że magnez pomaga również zrelaksować mózg i mięśnie? Jeśli rozważasz suplement magnezu, najlepiej przyjmować go dwie godziny przed snem, aby wspomóc sen.

Witamina B12

Notoryczna wśród wegetarian i wegan: witamina B12, która występuje głównie w produktach zwierzęcych (mięso, ryby, nabiał) i koniecznie trzeba ją suplementować. Dzieje się tak dlatego, że B12 odpowiada między innymi za produkcję krwi i nerwów. Początkowy niedobór może prowadzić do bladości, osłabienia, światłowstrętu i uczucia zimna. Masz wątpliwości? Następnie odwiedź swojego lekarza pierwszego kontaktu, może on skierować Cię na badanie krwi.

DIABETYCY

U chorych na cukrzycę może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszenie krążenia krwi. Wynik: zimne stopy. Ale uszkodzenie nerwów, znane również jako neuropatia, może być również utrzymywane w wyniku cukrzycy. To sprawia, że masz wrażenie, że masz zimne stopy, podczas gdy w rzeczywistości są one dobrze utrzymywane w temperaturze przez twoje ciało. W tym przypadku jest to błędny sygnał z mózgu, na który niestety nie można nic poradzić.

Co można zrobić z zimnymi stopami?

A teraz, drumroll… dotarliśmy do powodu, dla którego czytasz ten artykuł: rozwiązanie dla twoich zimnych dłoni i stóp. I nie, nie ma tu mowy o “noszeniu worków na kanapki wokół stóp” czy “wiązaniu worków na kanapki wokół butów”, “zakrywaniu dziur w butach taśmą” pomiędzy, hej, widziałam jak te porady mijają się w internecie. Ale oczywiście nie zadałeś sobie tyle trudu, aby przeczytać ten artykuł, a potem dojść do tak wyświechtanych wskazówek. Więc oto one, najlepsze wskazówki, które naprawdę działają:

5 najlepszych porad dla ciepłych stóp

Wskazówka 1

To, że powinieneś dużo ćwiczyć to otwarta furtka, ale nie to, że powinieneś pracować głównie nad budową mięśni. Mięśnie spalają tłuszcz i cukier. Im więcej masy mięśniowej, tym większe spalanie. A to sprawi, że będzie ci miło i ciepło. Zacznij od 10 minut treningu siłowego dziennie, po kilku tygodniach już zauważysz różnicę.

Wskazówka 2

Powyższa wskazówka nie zapewnia natychmiastowego ciepła. Ale w przypadku podgrzewanych skarpetek potrzeba mniej cierpliwości. Po naciśnięciu przycisku, w ciągu 30 sekund masz ciepłe stopy! I to nawet kilka godzin (w najniższym ustawieniu do 8 godzin) jednorazowo. Urocza przy biurku, na zimowym spacerze lub w łóżku. Teraz oczywiście można powiedzieć: “My z Toaletowej Kaczki…”. I to oczywiście jest prawda. Ale jako eksperci od doświadczeń z zimnymi stopami, opracowaliśmy skarpety, które naprawdę działają, są naprawdę przyjemne w użyciu i naprawdę wygodne.

Wskazówka 3

I tak…jeśli poprosisz osobę o zimnym sercu o “opracowanie czegoś dla ciepłych stóp”, może w tym uderzyć. U nas znajdziesz więc nie tylko podgrzewane skarpety, ale także podeszwy akumulatorowe, podgrzewane kapcie i podgrzewane buty. Może poszliśmy trochę za burtę, ale rozgrzewanie lub zapobieganie zimnym stopom przyczynia się tak bardzo do twojego szczęścia w życiu.

Wskazówka 4

Ta wskazówka jest tak oczywista, ale prawdopodobnie możesz złapać się na tym, że robisz to często. Jest piękny jesienny lub wiosenny dzień, świeci słońce, a niebo jest niebieskie. Masz ochotę wyglądać nieco bardziej letnio, a ubierasz się po prostu za cienko. Kiedy twoje ciało doświadcza zimna, pierwszą reakcją organizmu jest przede wszystkim utrzymanie ciepła w narządach życiowych i zmniejszenie przepływu krwi do rąk i nóg (zaczynając od rąk i stóp). Miła efektywność ze strony organizmu, ale nie miła dla Ciebie. Dlatego: niezależnie od tego, jak ciepło wygląda na zewnątrz, zawsze zabieraj ze sobą dodatkową kamizelkę na drogę. A także włóż do torby szalik, parę wyjątkowo grubych skarpet i może podgrzewaną poduszkę.

Wskazówka 5

Skarpetki ze srebrną nitką, rzucenie palenia, wełniane skarpety, zmiana kąpieli, nie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami… to wszystko wskazówki, które pomagają na marginesie. Jeśli nie masz pod ręką skarpetek elektrycznych, jedyne co pomoże to gorąca kąpiel lub gorący prysznic. Nie masz czasu? Błoga jest również kąpiel stóp, w której można zanurzyć stopy na chwilę.

Moim zdaniem powyższe 5 wskazówek, to jedyne, które naprawdę działają. Uwierz mi, próbowałem wszystkiego. Każdą listę “porad przeciw zimnym stopom” znam na pamięć. W przypadku nasilenia się objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykluczenia problemów medycznych. Ale dla wszystkich tych ludzi, którzy tak jak ja dostają zimne stopy łatwo – i są zrobione z tych wszystkich dobrze rozumianych porad domowych, ogrodowych i kuchennych od przeważnie ludzi, którzy nie doświadczają problemu sami –  ta lista została opracowana, mam nadzieję, że skorzystasz z niej!

.

Na potrzeby tego artykułu zasięgnąłem informacji z kilku źródeł. Zawsze możesz uzyskać ode mnie więcej informacji o tle. – Lobke Buijs