Kobieta ogrzewająca zimne dłonie nad filiżanką gorącej herbaty

Kto ma najzimniejsze dłonie: mężczyźni czy kobiety?

Naukowcy z University of Utah wykorzystali obrazowanie termiczne do porównania temperatury ciała mężczyzn i kobiet. Co się stało? Kobiety mają nieco cieplejszy tors niż mężczyźni, jest to niewielka różnica wynosząca 0,2224°.

Większą różnicę stwierdzono w przypadku dłoni. Dłonie kobiet są średnio o 1,56°C zimniejsze niż dłonie mężczyzn. Jeśli jako kobieta mówisz, że cierpisz z powodu zimnych dłoni, to nie narzekasz, to prawda!

Co dzieje się w twoim ciele? Gdy temperatura spada, naczynia krwionośne w dłoniach i stopach kurczą się, przez co do tych obszarów dopływa mniej krwi. Dlaczego twoje ciało jest ustawione w ten sposób?

Twoje ciało jest stworzone do przetrwania. Gdy na zewnątrz robi się chłodniej, ważne narządy, takie jak serce, płuca, żołądek, nie wspominając o macicy, są narażone na wychłodzenie. Aby skutecznie radzić sobie z ciepłą krwią, naczynia krwionośne w kończynach ciała (dłonie, stopy, uszy, czubek nosa) kurczą się, dzięki czemu krew przepływa przez nie ze zmniejszoną prędkością. Bardzo miło, że twoje ciało jest tak skonfigurowane, aby być tak wydajnym, ale pozostajesz z chłodnymi konsekwencjami.

Skurcz tych naczyń krwionośnych występuje naturalnie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ale kobiety reagują znacznie szybciej na zimno. Dla naukowców wciąż nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Może to być związane z różnicami w składzie mięśni, tkance tłuszczowej, rozmiarze ciała i hormonach.

Im więcej mięśni, tym większe spalanie. W ten sposób uwalniane jest więcej ciepła. Im więcej masz mięśni, tym cieplejszy jest twój wewnętrzny grzejnik.

Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, działa to w obie strony. Z jednej strony można argumentować, że tłuszcz utrzymuje ciepło ciała i z pewnością tak jest w przypadku najważniejszych narządów tułowia. Dla reprodukcji bardzo ważne jest, aby macica była dobrze chroniona. Ale w przypadku reszty ciała nie potrzeba dużo dodatkowego tłuszczu, aby utrzymać ciepło. Tłuszcz w rzeczywistości utrudnia przepływ krwi do pozostałych kończyn. A tkanka tłuszczowa nie jest oczywiście w wystarczającej ilości wokół palców u nóg i dłoni. 

Poniższy artykuł może być również interesujący:

Select a Pickup Point

Click outside to hide the comparison bar
Porównaj